Moje podejście do rozwiązania sieci HamNET w domu

Cześć
Moje sieci Internet/HamNET w domu wyglądają tak jak na załączonym rysunku.


Do takiego rozwiązania skłoniła mnie chęć pełnej separacji obu sieci oraz zapewnienie części HamNET zasilania awaryjnego z zasilacza UPS. Całkiem możliwe, że takie rozwiązanie posiada wady  jednak korzystam z takiej konfiguracji HamNET od kilku ładnych miesięcy bez problemów i ja ich nie zauważyłem.
Być może ktoś będzie poszukiwał podobnego rozwiązania do wdrożenia u siebie, chętnie odpowiem na pytania. 

Komentarz

  • SP2SJSP2SJ ·>__B_Y_G_R_A__<·
    Czytelnie opisane :)
    Ciekawi mnie na jak długo UPS zapewni podtrzymanie dla urządzeń ale będzie miał straty wynikające z dwukrotnej konwersji napięć.
    Sam zastanawiam się jak to rozwiązać optymalnie - mikrotiki potrzebują ~24V czyli mogą być dwa akumulatory w szeregu, ale do nich potrzebny zasilacz ~27,8V żeby utrzymywać je naładowane.
    Router dystrybuujący sieć Hamnet w domu może mieć inne napięcie... Chyba że są jakieś na 24? - nie wiem?
    SQ2RBY  - jak to masz rozwiązane?
  • SQ2RBY
    SQ2RBY [Użytkownik sieci AmprNET / HamNET]
    ·>__B_Y_G_R_A__<·
    Właśnie Marcinie z powodu różnych napięć dla mikrotika 24V, routera 12V i terminala serwera 19V zdecydowałem się na UPS zdając sobie sprawę z ograniczeń jeśli chodzi o efektywne wykorzystanie energii. Ciągle poszukuję rozwiązania idealnego w którym znajdzie się jeszcze panel fotowoltaiczny jako zapasowe źródło energii. Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane 😉
  • SP6MMM
    SP6MMM [Użytkownik sieci AmprNET / HamNET]
    44.132.98.2  [Adres IP należy sieci AmprNET / HamNET]
    Czy konieczne jest nadawanie "zewnętrzengo" IP dla każdego z urządzeń typu kamera czy WX? Czy może można to zrealizować tradycyjnie, czyli za NATem i przekierować porty? Jak to się ma do "logiki infrastruktury" i założeń budowy HamNETu? Pyam, bo planuję podobne rozwiązanie, mam własne IP, tylko rozważam, czy zawracać głowę koorynatorowi o kolejne dla poszczególnych urządzeń.
  • SQ2FRB
    SQ2FRB [Użytkownik sieci AmprNET / HamNET]
    ·>__B_Y_G_R_A__<·
    edytowano maja 2019 44.165.44.9  [Adres IP należy sieci AmprNET / HamNET]
    Nie ma konieczności przydzielania kolejnych adresów z 44/8. Może być przekierowanie portów, ale w niektórych przypadkach Twoje zasoby mogą być trochę trudne do odnalezienia przez pozostałych użytkowników sieci, czy wyszukiwarki (np. domyślnie raczej nikt nie sprawdza, nie dopisuje oraz nie pamięta portów w adresach - przy http://...:PORT).
    Decyzja co i jak udostępnisz należy do Ciebie ;)
    --
    73 de Andrzej SQ2FRB.
  • SP6MMM
    SP6MMM [Użytkownik sieci AmprNET / HamNET]
    44.132.98.2  [Adres IP należy sieci AmprNET / HamNET]
    Ok, dzięki za wyjaśnienia. Pozostaje jeszcze tylko zapytać, jak rejestrować sobie swój znak w domenie ampr.org, czyli jak w moim przypadku - sp6mmm.ampr.org?
  • SQ2FRB
    SQ2FRB [Użytkownik sieci AmprNET / HamNET]
    ·>__B_Y_G_R_A__<·
    44.165.44.9  [Adres IP należy sieci AmprNET / HamNET]
    Zrobienie wpisu to nie problem. Skontaktuj się z koordynatorem adresacji 44.132/17 (SQ6ELQ).
    --
    73 de Andrzej SQ2FRB.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.

VY & 73 de SysOP (kontakt via e-mail).